Participants

Contact & Activities

Participating city

Bolatice
4.200 inhabitants

Local contact

Mayor´s Office
Herbert Pavera
Hlučínská 3
747 23 Bolatice
++420 553 654 999

Participation 2009

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Ve čtvrtek Klub turistů uspořádá cyklovýlet do okolí obce a žáci ZŠ Bolatice budou měřit počet aut v obci. V pátek bude vedení obce s žáky ZŠ Bolatice besedovat o třídění odpadů, čistotě ovzduší, hluku a bezpečnosti v obci. V sobotu bude v ČOV den otevřených dveří pro občany.
Během celého Týdne bude v obchodním středisku Tempo Bolatice umístěna výstava otografií na téma:“Příroda na území obce a vliv lidí na přírodu“
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Evropský den bez aut se v Bolaticích uskuteční ve čtvrtek 17. září. Obec uzavře ulici Školní, kde budou probíhat závody na koloběžkách a in-linech.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
Pedestrianisation
  • Create or enlarge pedestrian streets
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
  • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)