Participants

Contact & Activities

Participating city

České Budějovice
99.823 inhabitants

Local contact

Nature Protection Department
Martina Růžicková
Nám. Premysla Otakara II. 1,2
370 92 České Budějovice
++420 386 801 114

Participation 2009

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Po celý Týden bude ve vozech Dopravního podniku ve městě mluvené hlášení s informací o ETM a EDBA, ve vozech budou také vyvěšeny plakáty. Opět bude vyhlášena výtvarná soutěž "Naše město – naše klima" pro děti z MŠ a 1. stupně ZŚ, školní družiny a zájmové organizace. Na akci Evropský den bez aut proběhne výstava prací a autoři zajímavých obrázků budou odměněni.
Výstava a prezentace projektu Recyklart: Českobudějovické děti budou ve škole pracovat s odpadovým materiálem od firmy Galileo production a vyrábět z něj umělecká díla. Výstava bude probíhat na českobudějovické radnici.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
náměstí Přemysla Otakara II
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
Pedestrianisation
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
  • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)