Participants

Contact & Activities

Participating city

Uherské Hradiště
26.000 inhabitants

Local contact

architektury, plánování a rozvoje / oddělení rozvoje
Kristýna Chybíková
Masarykovo nám. 19
686 70 Uherské Hradiště
++420 572 525 244

Participation 2009

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Od středy 16. do pátku 25. září připravili organizátoři v Uherském Hradišti v rámci Evropského týdne mobility výstavu s doprovodným výukovým programem pro školy – „(Auto)mobilita aneb Co jste možná nevěděli“ a ve stejných dnech nabídnou školám také výchovný program pro 2. stupeň „Jak zkrotit silnici“.
Sobota bude ve městě vyhrazena příznivcům zdravého životního stylu a kampani Den Zdraví konané s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zájemci si budou moci nechat bezplatně otestovat parametry svého zdravotního stavu a také ochutnat zdravé potraviny a nápoje.
V pondělí 21. bude vernisáž a předání cen vítězům III. ročníku výtvarné a fotografické soutěže v rámci ETM 2009 v Uherském Hradišti – „Automobil budoucnosti“
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Masarykovo náměstí a Nádražní ulice
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)