Participants

Contact & Activities

Participating city

Jilemnice
5.700 inhabitants

Local contact

Odbor vedení úřadu
Jana Seifertová
Masarykovo náměstí 82
Jilemnice
++420 778500080

Participation 2011

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Týden začal akcí Jilemnické poznávání připravené Informačním centrem v Jilemnici (více informací článek Terezy Ledlové z IC Jilemnice). V sobotu 17. 9. odstartoval již 44. ročník běhu Jilemnice – Žalý. Sobotní den byl věnován také památkám, a to díky Dnům evropského dědictví, které pořádalo město Jilemnice se svými partnery. V rámci odpoledne bylo možné navštívit radniční věž, věž školy ZŠ Komenského, prohlédnout si stuhařský stav v čp. 1, výstavu studentské soutěže „Starý hřbitov“, projít si tržnici řemesel a kostel sv. Vavřince.
Neděle 18. 9. proběhla dětmi tolik oblíbená Koloběžkiáda. Letošní rok zažil nejvyšší účast, na trať vyjelo 49 malých závodníků. O nedělní program se postaral také Orientační klub Jilemnice, který v čele s panem Davidem Hlaváčem připravil putování s názvem Jilemnický bloudil. Na trasu po křížích a věžích Jilemnice se postavilo 40 bloudilů, ti cestovali po Jilemnici podle mapy císařského stabilního katastru z roku 1842 po místech, kde stojí či stávaly kříže a věže, k mapě dostali sadu záludných otázek k tématu. Víte např. v kterém roce se naposledy stáčelo pivo v jilemnickém pivovaru?
V úterý 20. 9. přijel do Jilemnice oblíbený Ing. Otakar Morávek s dalším seriálem o zdraví, tentokrát na téma „Jak si udržet dobrou kondici i ve stáří“. V jídelně Domu s pečovatelskou službou se sešlo 15 posluchačů, kteří se dozvěděli něco o lidském těle, o genetické výbavě každého člověka a o tom, že základem aktivního stáří je pestrá strava, dobrá mysl a dostatek pohybu.
Středeční odpoledne 21. 9. se sešli příznivci střelby (a bylo jich téměř 100!) na střelnici za sokolovnou, kde závodili v několika věkových kategoriích v soutěži pořádané Klubem biatlonu Jilemnice „Přesná muška je pořádná fuška“. Techniku střelby zde vysvětlovaly takové hvězdy jako jsou jilemničáci Zdeněk Vítek nebo Zdeněk a Eva Hákovi.
O čtvrtečním dopoledni 22. 9., kdy se po celé republice konal Den bez aut, byl největší ruch v Jilemnici u sběrného dvora. Sjeli se sem pořadatelé akce „Zaskočte si pro radu, jak se zbavit odpadu!“. Tuto akci připravil Liberecký kraj ve spolupráci se společnostmi ASEKOL, EKO-KOM a ELEKTROWIN. Děti základních a mateřských škol si zde mohly nejenom prohlédnout sběrný dvůr, ale také si zde postavily odpadové domino či si zahrály odpadové člověče, nezlob se. Během dopoledne se na sběrném dvoře vystřídalo více než 300 dětí. Většina tříd výlet ke sběrnému dvoru spojila s turisticko-naučnou stezkou připravenou TJ Sokol Jilemnice pod názvem Poznej své město.
Odpoledne se konal humanitární Běh naděje, cílem této akce bylo vybrat od účastníků co největší množství financí, které následně byly přeposlány na účet sbírky, jejíž výtěžek slouží na podporu výzkumu rakoviny.
Den bez aut vyvrcholil vyhlášením výsledků soutěže Jilemnice krásná a rozkvetlá. Předání cen se ujala předsedkyně komise Zdravého města a zastupitelka města paní Jaroslava Kunátová.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.