Participants

Contact & Activities

Participating city

Kopřivnice ()
22.072 inhabitants

Local contact

odbor rozvoje města
Barbora Sopuchová
Stefanikova 1163, 742 21 Koprivnice
++420 603585906

Participation 2012

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Kopřivnice se letos opět do kampně Evropský týden mobility zapojí a ačkoliv oficiálně tato mezinárodní kampaň probíhá od 16. do 22. září, Kopřivničané budou mít možnost navštívit řadu zajímavých akcí téměř po celý měsíc. První z nich je aktuální výstava ve vestibulu radnice, která dokumentuje všechny dosavadní ročníky Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Právě memoriál věhlasného kopřivnického běžce je jednou ze stěžejních aktivit kampaně a také největší sportovní událostí roku v našem městě. Běh rodným krajem Emila Zátopka jako vždy odstartuje jeho neméně slavná manželka a vynikající oštěpařka Dana Zátopková, která letos oslaví významné životní jubileum. Nebudou chybět ani doprovodné běžecké štafety pro děti mateřských a základních škol, či oblíbený Běh dětí Kopřivnicí. Jelikož se letos poběží již 10. ročník závodu, mohou se Kopřivničané těšit také na speciální koncert.

Na své si v září přijdou také příznivci pěší turistiky, milovníci modelů na dálkové ovládání i všichni, kdo se zajímají o zdravý životní styl. A protože součástí kampaně bývá také pořádání informačně-diskuzních setkání s představiteli města, nebude ani letos chybět akce Město je naše společné hřiště
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Bude se jednat o část ulice Záhumenní v centru města. Ulice je každoročně uzavírána v průběhu akce Běh rodným krajem Emila Zátopka. Cíl tohoto závodu s mezinárodní účastí dlouhého 22,3 km se nachází ve městě Rožnov pod Radhoštěm.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)
Pedestrianisation
  • Create or enlarge pedestrian streets
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
  • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)
  • The development of accessible transport services for all
Traffic calming and access control scheme
  • Speed reduction programmes in zones near schools
Accessibilities
  • Enlargement of pavements
  • Create useful tool for people with reduced mobility
Mobility management
  • Development of travel plans / mobility plans in consultation with local stakeholders
  • Launch of seamless transport modes to facilitate access to business areas or other social areas