Participants

Contact & Activities

Participating city

Lipník nad Bečvou
8.505 inhabitants

Local contact

Department of Environment
Andrea Tomčalová
nám. T.G.Masaryka 89
751 31 Lipník nad Bečvou
++420 581 722 344

Participation 2010

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
V sobotu zájemci pojedou na cyklovyjížďku pro veřejnost po nově zbudovaných úsecích cyklostezky. V neděli bude městská policie kontrolovat, zda děti nosí při jízdě na kole přilbu „Na kole jen s přilbou“.
V pondělí mohou děti soutěžit na dopravním hřišti a v ZŠ Osecká nabídnou výtvarnou dílnu pro nejmenší děti a jejich maminky na téma „stavíme vláček“, děti pak mohou soutěžit na odrážedlech na dopravním hřišti
V úterý 21. září půjdou senioři z Domu s pečovatelskou službou na menší výlet do obory Bohuslávky, kde žáci ZŠ Osecká provedou po „školním lese“ a zasvětí je do environmentálního programu hospodaření v lese (Študentova naučná stezka).
Ve středu 22. září pak pojedou děti z družin na cyklo-exkurzi s odborným výkladem – směr PR Škrabalka a na Luže u Týna nad Bečvou.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Masarykovo náměstí
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
Pedestrianisation
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Accessibilities
  • Lowering of pavements
  • Enlargement of pavements