Participants

Contact & Activities

Participating city

Karviná
67.000 inhabitants

Local contact

Rozvoje/oddělení strategií a plánování
Martina Šrámková
Fryštátská 72/1
733 24 Karviná–Fryštát
++420 596 387 111

Participation 2010

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Ve čtvrtek začne v Karviné Evropský týden mobility besedou v Klubu důchodců v Karviné – Hranicích na téma: „Senioři v silniční dopravě“. V pátek se pojede „S kolem kolem Karviné“ po cyklotrase, která je zvolena tak, aby ji dokázaly zvládnout i menší děti, které musí být v doprovodu osob starších 18 let. Na startu účastníci obdrží mapku trasy a základní pokyny. Na stanovištích jsou pro děti připraveny zajímavé soutěže
V neděli vyzvou koordinátoři akce občany, aby odložili motorová vozidla a přišli pěšky nebo na kole na akci „Voříšek 2010“ (výstavu nerasových psů) do parku Boženy Němcové, do areálu kynologického hřiště.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Univerzitní náměstí
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)