Participants

Contact & Activities

Participating city

Łódź ()
722.000 inhabitants

Local contact

Zarząd Dróg i Transportu
Tomasz Andrzejewski
ul. Piotrkowska 175, 90-447 Łódź
++48 42 638 58 40

Participation 2019

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
16 September
Inauguracja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi. Przedstawienie mediom i przekazanie informacji o planowanych wydarzeniach i akcjach. Ponadto przedstawienie specjalnych "znaków", które zostaną zamontowane podczas ETZT skierowanych do kierowców z informacją o prawidłowym sposobie wyprzedzania rowerzystów z zachowaniem odpowiedniej odległości, oraz otwarcie zbierania propozycji ich lokalizacji od mieszkańców.
19 September
Montaż specjalnych "znaków" "Wyprzedzaj bezpiecznie" skierowanych do z informacją o prawidłowym sposobie wyprzedzania rowerzystów z zachowaniem odpowiedniej odległości. Tablice zamontowane zostały na ulicach po których odbywa się ruch rowerowy, a nie są wyposażone w infrastrukturę dla rowerzystów. Tablice pojawiły się zarówno na węższych ulicach w centrum, jak i na drogach prowadzących do miejsc rekreacji, gdzie zarówno udział rowerzystów i kierowców jest duży.

Zainaugurowany został również kolejny sezon Akademii Miejskiego Podróżnika. Akademia to miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Łodzi przybliżają sobie zasady właściwych zachowań, poznają zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej i podstawy ruchu drogowego.
20 September
Podczas wydarzenia w centrum miasta zaprezentowane zostały firmy, które oferują w Łodzi wypożyczane na minuty hulajnogi, skutery i samochody. Każda współdzielona forma transportu pozytywnie wpływa na ruch w naszym mieście. Im mniej indywidualnego podróżowania, tym płynniej i łatwiej podróżować po mieście. Wydarzenie było również okazją, aby zapoznać się z zasadami korzystania z sharnigowych form podróżowania, oraz przetestować na miejscu hulajnogi i skutery za nim wyruszymy w podróż po mieście.
21 September
Chodź z nami to hasło tegorocznej kampanii. Dlatego zaprasiliśmy łodzian na piesze wycieczki z przewodnikiem w sobotę i w niedzielę. Podczas spaceru ulicami i parkami pokażemy piękno zmieniającej się Łodzi i zachęcimy, aby właśnie pieszo, podróżować do szkoły, pracy czy aktywnie spędzać wolny czas.

Dla miłośników komunikacji miejskiej i nie tylko, przygotowane zostały dwa wydarzenia związane z historią łódzkich tramwajów i autobusów. XIII Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź. Podczas giełdy został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą pamiątkę związaną z komunikacją miejską.

Również w sobotę odbył się IV Konkurs Wiedzy o Komunikacji Miejskiej. To świetna okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę o historii i współczesności łódzkich tramwajów i autobusów.
22 September
W pasażu Schillera w centrum miasta zorganizowane zostało wydarzenie mające na celu edukację poprawnych zachowań na drodze, nie tylko w śród najmłodszych. Do tego znakowanie rowerów, atrakcje dla dzieci i pokaz nietypowych rowerów.

Ponadto mieszkańcy wzięli udział w dniach otwartych Zajezdni Muzealnej Brus, gdzie mogli zobaczyć zabytkowe tramwaje i autobusy i sprawdzić jak niegdyś podróżowało się po Łodzi. Otwarta dla zwiedzających była również zajezdnia Chocianowice. Był to ostatni moment, aby zwiedzić jedną z najstarszych łódzkich zajezdni, przed rozpoczęciem jej remontu.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Other: Montaż tablic informacyjnych o bezpiecznym wyprzedzaniu rowerzystów na drodze, które mają poprawić bezpieczeństwo i uczyć poprawnych zachowań wsród kierowców.