Participants

Contact & Activities

Participating city

Kłaj
10.000 inhabitants

Local contact

Referat Promocji, Kultury i Sportu
Małgorzata Balik
Gmina Kłaj
32-015 Klaj 655
++48 12 2841100

Participation 2019

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
16 September
W ten dzień rozdawaliśmy ulotki, które sami stworzyliśmy informujące o akcji promującej ETZT. Ulotki zostały rozprowadzone po lokalnych sklepach oraz rozdane na parkingu tym którzy poruszają się samochodami. Główny cel akcji to zapoznanie ludzi z hasłem przewodnim całej akcji.
17 September
We wtorek jeździliśmy i informowaliśmy przez megafon o akcji „Chodź z nami!” . która zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia, zwłaszcza podczas codziennych podróży, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców.
18 September
W środę ogłosiliśmy konkurs plastyczny we wszystkich placówkach oświatowych w Gminie Kłaj. Do akcji włączyły się szkoły i przedszkola. Wpłynęło bardzo dużo pięknych i wymownych prac. Widać, że dzieci zrozumiały temat i na pewno poinformowały swoich rodziców i rodzinę, że „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz o tym, jakie korzyści, mogą one przynieść naszemu zdrowiu i środowisku.
19 September
W czwartek został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Z każdej placówki oświatowej, która wzieła udział wybraliśmy po 3 laureatów konkursu. W nagrodach nie zabrakło gadżetów z ETZT oraz upominków z Gminy Kłaj zafundowanych przez Wójta Gminy. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy zrozumienia tematy konkursu.
20 September
W piątek policjanci z Komendy Policji z Niepołomic przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Kłaju prelekcje na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Przede wszystkim uświadomili dzieci, w co powinien wyposażony być rower i jak bezpiecznie i którędy się na nim poruszać. Dzieci dostały odblaskowe worki ETZT dla lepszej ich widoczności na drodze i wyruszyli z policjantami w krótką, ale bardzo pouczającą trasę na rowerach, podczas której w praktyce mogli poznać wszystkie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
21 September
W sobotę w Gminie Kłaj odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP powiatu wielickiego oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Była to znakomita okazja do rozdania ulotek promujących hasła ETZT.
22 September
Piękna pogoda, super ekipa, niesamowite wrażenia - tak można opisać "Dzień bez samochodu" w Gminie Kłaj. Nasi rowerzyści zebrali się przed godziną 11: 00 aby po krótkiej pogawędce o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, bezpiecznym poruszaniu się po drodze oraz rozdaniu gadżetów reklamowych ruszyć w trasę po Puszczy Niepołomickiej. Tam po przejechaniu paru kilometrów dotarliśmy pod pomnik przy grobach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, gdzie, co roku odbywa się uroczystość oddająca cześć i hołd naszym bohaterom, którzy do ostatniej chwili życia swoją odwagą służyli Ojczyźnie. Zrobiliśmy tam wspólne zdjęcie razem z grupą rowerzystów z zaprzyjaźnionych Niepołomic i razem z Nimi ruszyliśmy do tej gościnnej miejscowości. Zostaliśmy tam przywitani napojami i słodkościami. Po krótkiej przerwie na posiłek pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała historie związane z dziedzińcem i Zamkiem Królewskim w Niepołomicach. Wszystkich zachwyciła historia i legendy tej liczącej niemal siedemset lat rezydencji królewskiej. Dzieci najbardziej zachwyciła sala myśliwska, gdzie z bliska ujrzeli zwierzaki, które zazwyczaj mogą oglądać tylko w telewizji lub w zoo. Po zwiedzaniu zostaliśmy ponownie zaproszeni na rynek, gdzie uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego mogli za darmo przetestować hulajnogi i rowery elektryczne. Wróciliśmy do domu z pełnym bagażem wrażeń, cali i zdrowi, naszą ekipę było widać z daleka, bo na naszych plecach znajdowały się odblaskowe plecaczki-worki z ETZT. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom, za to, że wybrali w ten dzień rower zamiast samochodu i spędzili ten czas bardzo rodzinnie i aktywnie. Wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani, a najmłodsi zachwycali swoją szeroką wiedzą i niesamowitą kondycją. Gratuluję wszystkim! Jesteście niesamowici!
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
22 września zamkniemy dla ruchu samochodowego drogę "szkolną". Będzie można się po niej poruszac tylko pieszo lub na rowerze.
W ten dzień spotykamy się z uczestnikami ETZT z Niepołomic o godz. 11.00 w puszczy przy pomniku ofiar 1939 r na wspólnej wycieczce rowerowej. Tam zrorobimy wspólne zdjęcie i razem pojedziemy do Niepołomic na Rynek gdzie wraz z przewodnikiem poznamy tajniki Niepołomic, a zwłaszcza tajemnic zamku, którego zwiedzimy. Każdy z uczestników dostanie darmową kawę lub herbatę oraz drożdżówkę. Na Rynku będą też stoiska z rowerami, hulajnogami oraz serwisem rowerowym, więc każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z jazdy testowej na rowerze lub hulajnodze elektrycznej. Potem wrócimy ścieżką rowerową do domu.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
 • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)
 • Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
Pedestrianisation
 • Create or enlarge pedestrian streets
 • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
 • Extension or creation of new greenways
Public transport services
 • Improvement and extension of the public transport services (express services, increase frequency etc)
Traffic calming and access control scheme
 • Speed reduction programmes in zones near schools
 • Create park and ride stations
Accessibilities
 • Enlargement of pavements
 • Create useful tool for people with reduced mobility
Mobility management
 • Adoption of school travel plans
 • Launch of awareness-raising campaigns
 • Elaboration of educational materials
 • Development of systems and equipment for measuring air quality in public places