Participants

Contact & Activities

Participating city

Stary Uścimów
3.230 inhabitants

Local contact

Monika Kozicka
Urząd Gminy Uścimów
Stary Uścimów 37
21-109 Stary Uścimów
++48 81 85 23 063

Participation 2019

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
18 September
W dniu 18 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Starym Uścimowie Gmina Uścimów w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły zorganizowała spotkanie dla dzieci Oddziałów Przedszkolnych i uczniów klas I-III z Panem Maciejem Lubasiem i Panem Aleksandrem Wiąckiem aktywnie działających na rzecz kampanii dotyczących edukacji rowerowej oraz popularyzowania jazdy na rowerze. Zarówno grupa młodsza jak i starsza mogła zobaczyć rower cargo oraz przyczepkę do roweru służąca do przewozu dzieci i nie tylko. Po zasięgnięciu wiedzy min. dlaczego warto jeździć na rowerze, jak bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach, z czego składa się rower, uczniowie mogli sami wypróbować jak jeździ się tego typu rowerami. Radość z możliwości przejażdżki takimi rowerami nie miała końca.
Z kolei w Szkole Podstawowej w Nowej Jedlance Panowie Maciej Lubaś i Aleksander Wiącek przeprowadzili prelekcję w klasach V-VIII, która przebiegała pod hasłem „Rower jest ok”. Uczniowie mogli zobaczyć rower cargo oraz przyczepkę do roweru. Rozmawiano o zdobyciu karty rowerowej.
19 September
Kontynuacją obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu było zorganizowane 19 września przez Gminę Uścimów wspólnie z Policją spotkanie dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Starym Uścimowie, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak powinna wyglądać ich droga do szkoły aby była bezpieczna. Spotkanie przeprowadził dzielnicowy posterunku policji w Ostrowie Lubelskim.
22 September
Zwieńczeniem akcji Tygodnia Zrównoważonego Transportu był Europejski Dzień bez Samochodu przypadający na niedzielę 22 września, połączony ze Świętem Pieczonego Ziemniaka, podczas którego odbyły się:
- występ Piotra Bielaka – akrobaty rowerowego, YouTubera, twórcy i wykonawcy rowerowego widowiska humorystycznego, które od 13 lat można oglądać w całym kraju,
- pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – Pogotowie Ratunkowe w Lubartowie,
- mobilne miasteczko ruchu drogowego - Komenda Miejska Policji w Lublinie,
- znakowanie rowerów przez Komendę Powiatową Policji w Lubartowie,
- pokaz sprzętu strażackiego - Straż Pożarna w Nowym Uścimowie,
- występ zespołu wokalnego Krasnalki,
- rajd rowerowy Uścimowskiej grupy rowerowej.
Ponadto można było spróbować pieczonych ziemniaczków, kiełbasek. Najmłodsi mieli okazję skorzystać min. ze zjeżdżalni, dmuchańców, były gry, zabawy, malowanie twarzy, modelowanie balonów, bańki mydlane, kącik plastyczny, popcorn, wata cukrowa. Pogoda nam dopisała przez co wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców i gości naszej Gminy.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
Pedestrianisation
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
  • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)
Accessibilities
  • Create wheelchair ramps
  • Create useful tool for people with reduced mobility