Participants

Contact & Activities

Participating city

Czerwonak
27.000 inhabitants

Local contact

Urząd Gminy Czerwonak
Justyna Konińska
62-004 Czerwonak, ul. Źródlana 39

Participation 2019

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
16 September
Przez cały tydzień, Wójt gminy Czerwonak, Marcin Wojtkowiak oraz Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Skrzekut, przyjeżdżali do pracy rowerem. Również pracownicy Urzędu Gminy byli zachęcani przez Wydział Dialogu Społecznego do niekorzystania z aut i przyjście do pracy pieszo, przyjazd rowerem, hulajnogą, na rolkach. Na profilu Gminy na facebooku zorganizowane zostały 4 konkursy dla mieszkańców, dotyczące tematyki podróżowania pociągami zamiast autami, w których wygrać mogli atrakcyjne nagrody,
17 September
W gminie Czerwonak zorganizowany został czterodniowy event w stylu "parking day", który odbył się na 4 parkingach węzłów przesiadkowych (dworce PKP). Każdy odbywał się pod innym hasłem, organizowane były prelekcje, warsztaty, w których mieszkańcy udział mogli wziąć za okazaniem biletu PKP/karty PEKA/przyjeździe rowerem/hulajnogą (dla tych osób przygotowane były również upominki zgodne z motywem przewodnim dnia). Na każdy dzień przygotowane zostały różne tematyczne, edukacyjne ulotki związane z pszczołami, budkami dla owadów, roślinami oczyszczającymi powietrze oraz roślinami jadalnymi.
Podczas parking day można było odpocząć na zielonych, trawiastych poduchach i leżakach, poczytać książki z biblioteki, zagrać w gry, a przede wszystkim wziąć udział w tematycznych warsztatach.

Pierwszy dzień eventu, 17 września, organizowany był na węźle przesiadkowym w Bolechowie, a jego motywem przewodnim były pszczoły i rośliny miododajne. Prelekcję prowadził pszczelarz, który z pasją opowiedział jak wygląda proces powstawania miodu, pokazał narzędzia i strój pszczelarza, zaprezentował jak wygląda ul w środku, a także plaster miodu. Było można spróbować różnych miodów, m. in.: nostrzykowego, leśnego, gryczanego. Rośliny miododajne można było obejrzeć nie tylko w donicach, ale też pod mikroskopem! Upominkami były kwiaty miododajne w doniczkach - prowadzący warsztaty zachęcali do ich umieszczenia w swoich przydomowych ogródkach.
18 September
Drugi dzień odbywał się na węźle przesiadkowym w Owińskach, pod hasłem budek dla owadów, które są świetnym sposobem na zwabienie owadów pożytecznych do swojego ogrodu - takie hoteliki pomogą też im przetrwać chłody. Podczas warsztatów można było pod okiem specjalisty zbudować budkę dla owadów samodzielnie, lub zabrać ze sobą do domu już gotową. Zaprezentowane zostały też bardziej rozbudowane domki dla owadów, a prowadzący warsztaty opowiedzieli o tym jak takie domki zbudować, czym je wypełnić, a także jakie owady chętnie w nich zamieszkają.
19 September
W trzecim dniu eventu (węzeł przesiadkowy Czerwonak Osiedle) motywem przewodnim były rośliny oczyszczające powietrze/antysmogowe. Prowadzone były prelekcje prezentujące szeroki wachlarz roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu/biurze. Rośliny obejrzeć można było tez pod mikroskopem. Rośliny podczas tego dnia eventu było można nie tylko zobaczyć, ale też, w ramach warsztatów, samodzielnie przesadzić - z dużej rośliny do małej torfowej doniczki. Jeśli ktoś nie miał czasu na dzielenie roślin, mógł poczęstować się wcześniej przygotowaną, przesadzoną roślinką.
20 September
Czwarty dzień eventu, pod hasłem roślin jadalnych, odbył się na terenie węzła przesiadkowego w Czerwonaku. Prelekcję dotyczącą skarbów lokalnych łąk i lasów poprowadzili specjaliści, którzy umożliwili spróbowanie różnorodnych roślin, a także opowiedzieli o ich właściwościach, i o tym, w jaki sposób je przyrządzić. Podczas degustacji próbowano sałatek, placków z pokrzywy, a także naparów. Upominkiem dla korzystających z transportu publicznego/roweru itp. były woreczki (uszyte przez lokalne koła gospodyń wiejskich z sołectw gminy Czerwonak, a szyte były z materiałów pochodzących z recyklingu - z niepotrzebnych zasłon) wypełnione suszonymi ziołami.