Participating towns and cities

Contact & Activities

Participating city

Gniezno
70.000 inhabitants

Local contact

Urząd Miejski
Magdalena Rewers
Ul. Lecha 6
62-200 Gniezno
++48 61 426 04 77

Participation 2019

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
16 September
Konkursy plastyczne w placówkach oświatowych związane z tematyką ETZT, wyjścia z dziećmi na spacer - Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję (Wyjście na spacer np. dla najmłodszych dzieci z przedszkoli w kamizelkach odblaskowych -przedstawienie zasad bezpieczeństwa na drodze i otoczeniu dziecka, przekazanie właściwych zachowań, pogadanki z dziećmi np. bezpieczna droga do przedszkola/szkoły- możliwy udział Straży Miejskiej/Policji, zajęcia na lekcji WF w szkołach podstawowych- przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się (np. rozgrzewka, odpowiednia odzież sportowa, obuwie, nawodnienie, bieg, marszobieg, jazda na rowerze, rolkach, deskorolce) , wycieczki piesze/spotkania rowerowe
17 September
Wyjścia z dziećmi na spacer - Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję (Wyjście na spacer np. dla najmłodszych dzieci z przedszkoli w kamizelkach odblaskowych -przedstawienie zasad bezpieczeństwa na drodze i otoczeniu dziecka, przekazanie właściwych zachowań, pogadanki z dziećmi np. bezpieczna droga do przedszkola/szkoły- możliwy udział Straży Miejskiej/Policji, zajęcia na lekcji WF w szkołach podstawowych- przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się (np. rozgrzewka, odpowiednia odzież sportowa, obuwie, nawodnienie, bieg, marszobieg, jazda na rowerze, rolkach, deskorolce) , wycieczki piesze/spotkania rowerowe , wspólne kręcenie kilometrów dla Gniezna w ramach akcji Rowerowa Stolica Polski.
18 September
Wyjścia z dziećmi na spacer - Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję (Wyjście na spacer np. dla najmłodszych dzieci z przedszkoli w kamizelkach odblaskowych -przedstawienie zasad bezpieczeństwa na drodze i otoczeniu dziecka, przekazanie właściwych zachowań, pogadanki z dziećmi np. bezpieczna droga do przedszkola/szkoły- możliwy udział Straży Miejskiej/Policji, zajęcia na lekcji WF w szkołach podstawowych- przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się (np. rozgrzewka, odpowiednia odzież sportowa, obuwie, nawodnienie, bieg, marszobieg, jazda na rowerze, rolkach, deskorolce) , wycieczki piesze/spotkania rowerowe, pogadanki w szkołach podstawowych o bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym.
19 September
Wyjścia z dziećmi na spacer - Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję (Wyjście na spacer np. dla najmłodszych dzieci z przedszkoli w kamizelkach odblaskowych -przedstawienie zasad bezpieczeństwa na drodze i otoczeniu dziecka, przekazanie właściwych zachowań, pogadanki z dziećmi np. bezpieczna droga do przedszkola/szkoły- możliwy udział Straży Miejskiej/Policji, zajęcia na lekcji WF w szkołach podstawowych- przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się (np. rozgrzewka, odpowiednia odzież sportowa, obuwie, nawodnienie, bieg, marszobieg, jazda na rowerze, rolkach, deskorolce) , wycieczki piesze/spotkania rowerowe , wspólne kręcenie kilometrów dla Gniezna w ramach akcji Rowerowa Stolica Polski, spotkanie z przedstawicielem Policji na zajęciach szkolnych "Bezpiecznie przez pasy".
20 September
Wyjścia z dziećmi na spacer - Bezpiecznie spaceruję i porządku pilnuję (Wyjście na spacer np. dla najmłodszych dzieci z przedszkoli w kamizelkach odblaskowych -przedstawienie zasad bezpieczeństwa na drodze i otoczeniu dziecka, przekazanie właściwych zachowań, pogadanki z dziećmi np. bezpieczna droga do przedszkola/szkoły- możliwy udział Straży Miejskiej/Policji, zajęcia na lekcji WF w szkołach podstawowych- przedstawienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się (np. rozgrzewka, odpowiednia odzież sportowa, obuwie, nawodnienie, bieg, marszobieg, jazda na rowerze, rolkach, deskorolce) , wycieczki piesze/spotkania rowerowe
21 September
Strefa na zdrowie seniora! - badanie dla mieszkańców, Podsumowanie akcji "Weź rower - chodź z nami - odbierz ekotorbę", stanowiska rowerowe (przeglądy rowerów, bezpłatne znakowanie rowerów - Straż Miejska), stanowisko KP Policji dotyczące bezpieczeństwa w ruchu pieszym i drogowym - Bezpieczny senior - Bezpieczne dziecko na drodze. Rajd Rowerowy organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną Miasta Gniezna.
22 September
DZIEŃ BEZ SAMOCHODU - bezpłatna komunikacja miejska, spacer po Gnieźnie śladami królików
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
ul. Rynek
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
 • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)
 • Develop public bicycle hiring and sharing systems
 • Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
 • Other: nowe drogi rowerowe na ulicach: Biskupińska i Laubitza, nowe stojaki rowerowe ul. Bolesława Chrobrego przed Ratuszem, ul. Spokojna plac zabaw, przy Jeziorze Jelonek - plac zabaw ,
Pedestrianisation
 • Create or enlarge pedestrian streets
 • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
 • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)
 • Use of ecological vehicles for public transport fleets
 • Launch of integrated services for the various public transport modes
Traffic calming and access control scheme
 • Create park and ride stations
Accessibilities
 • Enlargement of pavements
 • Removal of architectonic barriers