Participating towns and cities

Poland Poznań (Poznan) , Poland

Website:
Population:
538.633 inhabitants
Department:
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu
Contact:
Bartosz Trzebiatowski
ul. Matejki 59, 60-770 Poznań
(++48) 6 346 102

Participation 2018

Activities within the week Activities within the week

Poznań (Poznan) organises activities during EUROPEANMOBILITYWEEK 2018, taking into account the annual theme.

16 September
Festyn dla pasażerów w zajezdni tramwajowej na Franowie (MPK Poznań)
Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu komunikacja miejska zostanie zaprezentowana „od kuchni”, ale także zostaną zaproponowane alternatywne formy przemieszczania się, które powodują, że do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych cząstek, a także przyczyniają się do zmniejszenia liczby aut na poznańskich ulicach.
Wśród atrakcji znajdą się: wystawa najnowszych pojazdów w poznańskim taborze liniowym oraz technicznym, stoiska firm promujących zrównoważony transport samochody na minuty Easyshare, samochody na minuty Click2Go CarSharing, blinkee.city - pierwsza sieć skuterów elektrycznych w Polsce, Zwinne Miasto - hulajnogi elektryczne i klasyczne, hybrydowe auta Toyota Poznań).
Będzie strefa zabaw dla dzieci, a w niej m.in.: dmuchańce, euro bungee, zabawy komunikacyjne, gra "Zjazd do zajezdni", itp., animacje sportowe z Akademią Piłkarską Reissa. Swoje stanowiska na festynie miały także Zarząd Transportu Miejskiego i Zarząd Dróg Miejskich.
Nie zabraknie tramwajowych wycieczek po terenie zajezdni, a o codziennej pracy w tym największym i najnowocześniejszym w Polsce obiekcie będą opowiadać jego pracownicy. Uruchomiona zostanie specjalna darmowa linia tramwajowa, dzięki której będzie można dotrzeć z centrum Poznania na teren imprezy.
LINIA NR F – bezpłatne przejazdy w godzinach od około 11.40 do około 16.00
ZAJEZDNIA FRANOWO – Szwedzka – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Kórnicka - most Św. Rocha – Podgórna – Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – RONDO KAPONIERA – Roosevelta – most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – Szwedzka – ZAJEZDNIA FRANOWO.
Odjazdy z Ronda Kaponiera: 11.40, 12.15, 12.50, 13.25, 14.00, 14.35, 15.10
Odjazdy z zajezdni Franowo: 12.26, 13.01, 13.36, 14.11, 14.46, 15.30, 16.05
Tramwaje linii F zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu. Przejazdy na linii F są bezpłatne.

PONADTO - imprezy zorganizowane w sobotę 15 września:
Parking Day – miejsca parkingowe na Starym Mieście, Wildzie, Jeżycach i Łazarzu; parking podziemny pod placem Wolności (Fundacja Malta)
Przed nami szósta edycja Park(ing) Day Poznań – ulicznego święta w mieście, podczas którego zamieniamy parkingi w kawiarnie, czytelnie, zielone ogródki, kino czy sale koncertowe. Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej.
W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni włączy się w wspólne świętowanie. Przed witrynami wystawią stoliki, krzesła i doniczki z zielenią̨. Przygotują specjalne menu lub zaproponują zniżki dla chcących posiedzieć na powietrzu. Dobra ulica to miejsce pełne życia. Razem z restauratorami, barmankami, aktywistami i animatorkami kultury będziemy zmieniali miejsca parkingowe w ogródki do siedzenia, jedzenia, picia, rozmów – podkreślając ich kulturalno-towarzyską funkcję.
W Park(ing) Day wezmą udział także lokale z własnymi ogródkami – ambasadorzy akcji z Wildy – zaangażowanie w poprzednie edycje otworzyło je na uliczne funkcjonowanie. W akcję włączą się także m.in. aktywiści z Kina w Bramie 46 i studio graficzne Bękarty.
Nie zapominamy o potrzebie parkowania w mieście, ponownie zwracamy szczególną uwagę na zalety parkingów podziemnych i buforowych. Tradycją już stało się zejście na finał do miejskich podziemi. W tym roku na poziomie -3 parkingu pod placem Wolności AUTO-PARK pokażemy„Urodzonych morderców”, kultowy film z 1994 roku w reżyserii Olivera Stone’a oraz posłuchamy wyjątkowych aranżacji Maanamu podczas muzycznego performansu Grzegorza Krzyśko „Plac zabaw” – miłosnej historii opowiedzianej piosenkami Kory.
Każda ulica ma swój potencjał, który wciąż czeka na wydobycie. To przestrzeń, która może spełniać różne funkcje, od tranzytowej, przez zapewnianie cienia i czystego powietrza dzięki drzewom, umożliwianie seniorom przystanku na ławce, dzieciom zabawy na placu zabaw, aż po pracę oraz wymianę dóbr i idei w sklepach, knajpach, bibliotekach i teatrach. Park(ing) Day próbuje uwolnić wartość kultury miejskiej na powietrzu.
Szczegóły na stronie internetowej: malta-festival.pl/pl/program/parking-day-2018

"4 Żywioły nad Wartą” - Eko Event”
Cypel Warty - Przystań miejska (ul. Estkowskiego przy Moście Chrobrego) Godz. 11.00-19.00 strefa warsztatowo-koncertowo-pokazowa, godz. 19.30 - 20.30 strefa filmu
(Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania)
Podczas wydarzenia na uczestników czekać będą 4 strefy tematyczne nawiązujące do żywiołów (powietrze, woda, ziemia, ogień). Wszystkie strefy położone są obok siebie a w nich będzie można skorzystać z wielu niezwykle ciekawych atrakcji o tematyce ekologicznej.
Główne atrakcje to: pokaz ptaków drapieżnych, teatrzyk ekologiczny SmoG Wawelski, koncert i warsztaty gry na bębnach djembe, , strefa eko-warsztatów dla dzieci (m.in. warsztaty z Fundacją Ratuj Ryby, zajęcia manualne dla dzieci z recyklingu – tworzenie zabawek, budowa makiety miasta), energo rowery – sprawdzimy ile prądu można wytworzyć pedałując na rowerze, przejażdżki motorówką, kajaki, obozowisko z pokazem sprzętu i spotkaniem ze specjalistami turystyki aktywnej, poczęstunek w formie grilla, pokaz filmu „Mali Giganci” z serii BBC Earth. Nie można jednak zapomnieć o ostatniej szansie w tym roku na przepłynięcie się Tramwajem Wodnym. Na aktywnych uczestników wydarzenia czekają cztery, bezpłatne rejsy statkiem na podstawie wydanych przez organizatora talonów.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1916603288643128/
17 September
Event z okazji ETZT - linia tramwajowa nr 14, godz. 14.00-17.00. Tematyka: Przesiadaj się i jedź. Pasażerowie zostaną zaskoczeni nietypową obsługą podczas trasy. Wsiadając do tramwaju nie będą się spodziewać, że tym razem o ich komfort i bezpieczeństwo zadbają… stewardessy! Niczym w prawdziwym samolocie.
„Proszę o chwilę uwagi, zapoznam Państwa z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie tramwaju” – te słowa można było usłyszeć tuż po tym, jak tramwaj linii nr 14 ruszył z przystanku.
„Wszyscy stojący pasażerowie proszeni są o chwycenie się czegoś stabilnego, przy czym uprasza się, by nie był to wyłącznie stabilny życiowo partner lub partnerka. W tramwaju lepiej wybrać na stałe zamontowane w tym celu uchwyty. Proszę rozejrzeć się dookoła i sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy... Prosimy mieć pod nadzorem swój bagaż, przewozić go w taki sposób żeby nie utrudniał podróży innym osobom…Tramwaj posiada kilka wyjść. Wyjścia, służą do wychodzenia, a nie zastawiania” – rozbrzmiewało.
W tym czasie stewardessy, jak na pokładzie samolotu, pokazywały pasażerom jak postępować, aby podróż była bezpieczna i miła. Podróżni otrzymywali również ulotki promujące hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – „Przesiadaj się i jedź”. Znajdował się na nich tekst piosenki, którą wspólnie – przy dźwiękach gitary - śpiewano.
„Nie stój w korku całe dnie, do tramwaju przesiądź się, zamiast w nerwach wciskać gaz zaoszczędzisz cenny czas” – ten refren sprawiał, że na twarzach podróżnych pojawiał się uśmiech.
18 September
Event z okazji ETZT - pl. Cyryla Ratajskiego, godz. 14.00-17.00. Tematyka: ekologia, dbałość o środowisko naturalne. Akcja popularno-naukowa z udziałem dwóch naukowców w stylu profesora z „Powrotu do przyszłości”. Zostaną m.in. podkreślone proekologiczne zalety transportu publicznego.
Miasto Poznań stawia na ekologię, m.in. zachęcając do korzystania z transportu publicznego. We wtorek do tych działań przyłączyli się „ekscentryczni naukowcy”, którzy – w pobliżu przystanku przy pl. Cyryla Ratajskiego – urządzili swoje laboratorium. Tuż przy nim znalazła się EKO strefa, w której mógł odpocząć każdy pasażer.
Zrównoważony transport to nie tylko efektywna, korzystna ekonomicznie i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej.
We wtorek na pl. Cyryla Ratajskiego przybyło wygodnych miejsc do odpoczynku i dużo roślin. O tym, jak są istotne w przestrzeni miejskiej można było dowiedzieć się w EKO strefie. Mieszkańcy, którzy brali udział w evencie mogli uzyskać fachową poradę w zakresie uprawy roślin, a nawet zabrać kwiat do domu.
Nie zabrakło warsztatów z recyklingu, budowania modeli tramwaju i autobusu, doświadczeń przeprowadzanych przez „naukowców”, gier i konkursów. Przez cały czas promowano łączenie różnych środków transportu - multimodalność zakłada wykorzystywanie w czasie podróży bardziej zrównoważonych środków transportu, swobodnego ich łączenia. W ten sposób nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko i ekologię, ale możemy wpłynąć także na własne zdrowie.
Dzisiejsza akcja była elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Także w najbliższych dniach będziemy zachęcać do korzystania z komunikacji i przypominać, że podróżuje się przyjemniej w atmosferze wzajemnej życzliwości i uprzejmości.
PONADTO: targetowana akcja skierowana do kierowców. Za wycieraczki samochodów w Strefie Płatnego Postoju w Poznaniu trafiło 4 tys. ulotek zachęcających do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM oraz w pociągach POLREGIO i Kolei Wielkopolskich (w obrębie województwa wielkopolskiego) w dniu 21.09.2018r. na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.
19 September
Event z okazji ETZT - przystanek rondo Kaponiera, godz. 14.00-17.00. Tematyka: oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.
W codziennej bieganinie, spiesząc się do pracy, do domu, do szkoły, nie zawsze znajdujemy czas dla siebie. Dbając o komfort pasażerów na jedno popołudnie przystanek Rondo Kaponiera zamieniony został w przystanek SPA. Zachęcaliśmy pasażerów: „Usiądź, odpocznij i skorzystaj z wolnej chwili. Ciesz się leniwą atmosferą!”
Dla mieszkańców przygotowano wygodne siedziska wśród zieleni. Można było również skorzystać z bezpłatnych usług barbera, masażysty i manicurzystki. Poznanianki i poznaniacy skorzystali z propozycji i odpoczywali.
Spieszącym się wręczano smyczki z etui na kartę PEKA, piłeczki antystresowe, lusterka przypominające hasło kampanii: „Przesiadaj się i jedź. Łącz środki transportu”
Dzisiejsza akcja była bowiem elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Także w najbliższych dniach będziemy zachęcać do korzystania z komunikacji i przypominać, że podróżuje się przyjemniej w atmosferze wzajemnej życzliwości i uprzejmości.
20 September
Event z okazji ETZT - most Teatralny, godz. 14.00-17.00. Tematyka: życzliwość.
Przystanek na moście Teatralnym opanowali w czwartek… harcerze. Pasażerowie mogli liczyć na pomoc i uśmiech, a młodzi skauci na zdobycie cennych sprawności podczas akcji „pieszy”, „rowerzysta” lub „pasażer”. – Pamiętajmy, żeby w każdą podróż zabrać ze sobą uśmiech, a jutro koniecznie zostawić auto na parkingu i skorzystać z przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Czuwaj! – komenderowała drużynowa.
Punktualnie o godzinie 14.00 na przystanku Most Teatralny stawiła się drużyna harcerzy, który szybko rozbiła obóz. Drużynowa zrobiła zbiórkę i poinformowała o możliwości zdobycia różnych sprawności, takich jak np. „informator tramwajowy”.
- Pomoc i życzliwość to podstawa w transporcie publicznym, dzięki temu wszystkim przyjemniej się podróżuje. Dlatego za moment ruszamy w teren, pomagać pasażerom, informować ich o promocjach i tygodniu zrównoważonego transportu – zarządziła drużynowa.
Harcerze pomagali starszym osobom wsiadać do tramwaju, rozdawali opaski odblaskowe dla rowerzystów. Przekazywali informacje o promocjach biletowych, dniu bez samochodu i ofercie biletowej ZTM. Przechodnie byli także częstowani prawdziwą harcerską grochówką, a każda osoba której pomogli otrzymywała naklejkę „Przesiadaj się i jedź”.
21 September
Event z okazji ETZT - ulica Półwiejska/Stary Marych, godz. 14.00-17.00. Tematyka: zdrowy tryb życia. Wystarczy się... przesiąść na tramwaj, autobus, rower lub pociąg, żeby zdrowiej żyć
Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że powinniśmy się ruszać. Niestety, praca za biurkiem i dojeżdżanie samochodem temu nie sprzyja. Okazuje się więc, że przez większość naszego dnia – siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Zdrowemu trybowi życia poświęcony był ostatni już event w ramach akcji promującej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
Dlatego dziś na ulicy Półwiejskiej (opodal przystanku Plac Wiosny Ludów) została stworzona wyjątkowa przestrzeń do treningu. Instruktorzy zapraszali na wyjątkowe zajęcia i uczyli jak ćwiczenie, np. w drodze do pracy. Pokazano mnóstwo łatwych tricków – jak stać czy jak oddychać, by wspierać swój organizm podczas podróży. Była specjalna sesja jogi, która pozwala się zrelaksować i zachować równowagę. A niczego bardziej nie potrzebujemy w drodze do i z pracy. Dlaczego więc nie połączyć tych dwóch aktywności? Proste sposoby na rozciąganie, właściwe oddychanie czy metody relaksacyjne można później wykorzystać podczas codziennych podróży.
Przygotowano także specjalne stanowiska z rowerami. By dodatkowo zachęcić do aktywności - energią włożoną w jazdę na rowerze można było naładować telefon! Przesiadanie się opłaca!
Zwracano uwagę uczestników na dwie zasadnicze kwestie – transport miejski jest zdrowszy dla ciała niż prowadzenie własnego samochodu, po drugie – jest także zdrowszy dla otoczenia, ponieważ minimalizuje zanieczyszczenia. Uczestnicy otrzymywali wyciskane na zimno zdrowe soki, gadżety i ulotki.
22 September
Darmowa godzina jazdy Poznańskim Rowerem Miejskim
W sobotę – 22 września godzina jazdy PRM za darmo! Z okazji Dnia Bez Samochodu Miasto Poznań wraz z operatorem Poznańskiego Roweru Miejskiego, firmą Nextbike Polska, przygotowali dla użytkowników PRM miłą niespodziankę. W sobotę – 22 września nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę każdego wypożyczenia, a dodatkowo użytkownicy PRM będą mogli wziąć udział w zabawie na FB PRM przygotowanej przez operatora z nagrodami w postaci voucherów na wypożyczenia. Szczegóły będą dostępne na fanpage`u Poznańskiego Roweru Miejskiego: www.facebook.com/poznanskirowermiejski/
PONADTO:
Dzień bez samochodu = warsztaty rowerowe!
Stowarzyszenie „Akademia Myśli” organizuje w godz. 9.00-13.00 mikrowarsztaty serwisowania rowerów w plenerze na ul. Grochowskiej przy Targowisku Świt. Na warsztatach dowiesz się:
• jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło,
• poznasz tajniki regulacji przerzutek i hamulców
• zaprzyjaźnisz się z podstawowymi narzędziami rowerowymi
• przećwiczysz rozkuwanie łańcucha

Permanent measures Permanent measures

Poznań (Poznan) implements one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.

New or improved bicycle facilities
Develop public bicycle hiring and sharing systems
Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
Public transport services
Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)
Traffic calming and access control scheme
Create park and ride stations
Mobility management
Launch of awareness-raising campaigns
Organisation of regular fora or surveys on public opinions and ideas

Car-free day Car-free day

Poznań (Poznan) carries out a Car-Free Day 2018 and closes off one or more streets to traffic, and opens it to pedestrians, cyclists and public transport.

Zone opened to residents on Car-Free Day:
W piątek 21 września 2018r. można było skorzystać z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.
Wspólnie z Miastem Poznań zrównoważony transport promował także Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Realizując ideę „Przesiądź się i jedź” na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu można było dojechać do Poznania pociągiem POLREGIO lub Kolei Wielkopolskich, a następnie przesiąść się na transport ZTM. W obrębie województwa wielkopolskiego obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.