Participants

Contact & Activities

Participating city

Uherský Brod
16.800 inhabitants

Local contact

Odbor rozvoje města
Pavel Chramosta
Masarykovo nám. 100
688 17 Uherský Brod
++420 572805240

Participation 2010

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
V Uherském Brodě bude veřejnosti, zaměstnancům městského úřadu, organizacím města, školám – doručena výzva, aby se připojili ke kampani Evropský den bez aut, nechali svá auta doma a použili k cestování šetrnější prostředky – kolo, koloběžku, brusle, lehociped, hromadnou dopravu. V Městském informačním centru v Uherském Brodě bude po celý Týden umístěna výstava „Naše město – naše klima!“ - prezentace trvalých opatření, přijatých městem Uherský Brod, která napomohou v Uherském Brodě k přechodu k příznivějším formám dopravy.
V pátek 17. září bude slavnostně otevřen dopravní terminál - přístupová lávka mezi ulicí Vlčnovská a mezi centrem města. Organizátoři nabídnou občanům cyklovýlet po trasách nově vybudovaných cyklistických stezek a tras ve spolupráci s okolními obcemi Prakšice, Drslavice, Hradčovice, Veletiny a Vlčnov.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
Masarykovo náměstí
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
Pedestrianisation
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Mobility management
  • Launch of seamless transport modes to facilitate access to business areas or other social areas