Participants

Contact & Activities

Participating city

Czerwonak
27.000 inhabitants

Local contact

Urząd Gminy Czerwonak
Justyna Konińska
62-004 Czerwonak, ul. Źródlana 39

Participation 2020

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
16 September
W związku z sytuacją epidemiologiczną trwający od 16 do 22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) będzie miał w naszej gminie charakter częściowo wirtualny. Zamiast eventów ekologicznych w 4 różnych miejscach związanych z transportem w naszej gminie, w miejscach tych przygotowane zostaną 4 mobilne gry i dodatkowe konkursy z nagrodami.

16 września na gminnym profilu na Facebooku Czerwonak Zobacz Więcej zorganizowany zostanie konkurs dla dzieci i ich rodziców "Jak dbam o środowisko" - forma dowolna (praca plastyczna, filmik, zdjęcie).
17 September
Pierwsza z 4 przygotowanych dla mieszkańców terenowych gier mobilnych - Transport Zrównoważony w Gminie Czerwonak: Owińska. Do zagrania w grę potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu. Gra trwa ok. 30 minut, jej trasę można pokonać pieszo i rowerem, hulajnogą, na rolkach. Uczestnicy mogą wysłać zdjęcie do Urzędu Gminy, potwierdzające, że wzięli w niej udział - spośród uczestników wylosowane zostaną nagrody.
18 September
Druga z 4 przygotowanych dla mieszkańców terenowych gier mobilnych - Transport Zrównoważony w Gminie Czerwonak: stacja Czerwonak Osiedle. Do zagrania w grę potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu. Gra trwa ok. 30 minut, jej trasę można pokonać pieszo i rowerem, hulajnogą, na rolkach. Uczestnicy mogą wysłać zdjęcie do Urzędu Gminy, potwierdzające, że wzięli w niej udział - spośród uczestników wylosowane zostaną nagrody.
19 September
Trzecia z 4 przygotowanych dla mieszkańców terenowych gier mobilnych - Transport Zrównoważony w Gminie Czerwonak: Czerwonak dworzec. Do zagrania w grę potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu. Gra trwa ok. 30 minut, jej trasę można pokonać pieszo i rowerem, hulajnogą, na rolkach. Uczestnicy mogą wysłać zdjęcie do Urzędu Gminy, potwierdzające, że wzięli w niej udział - spośród uczestników wylosowane zostaną nagrody.
20 September
Konkurs dla dorosłych na gminnym portalu na Facebooku Czerwonak Zobacz Więcej: "Co w praktyce oznacza dla mnie zeroemisyjna mobilność" - forma dowolna: wypunktowanie, wierszyki/rymowanki, zdjęcia, nietuzinkowe rozwiązania i pomysły.
21 September
Ostatnia z 4 przygotowanych dla mieszkańców terenowych gier mobilnych - Transport Zrównoważony w Gminie Czerwonak: Koziegłowy. Do zagrania w grę potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu. Gra trwa ok. 30 minut, jej trasę można pokonać pieszo i rowerem, hulajnogą, na rolkach. Uczestnicy mogą wysłać zdjęcie do Urzędu Gminy, potwierdzające, że wzięli w niej udział - spośród uczestników wylosowane zostaną nagrody.
22 September
W Dzień Bez Samochodu, 22 września, tych, którzy zamiast jechać do pracy lub szkoły samochodem zdecydują się na rower, nagrodzimy w wyjątkowy sposób – spotykając się z nimi w godz. 15.30-17.30 na nowo powstałej ścieżce rowerowej przy ul. Gdyńskiej (wjazd z miasta Poznania n a teren Gminy Czerwonak) i wręczając im gadżety.
22 września w autobusach Transkom i ZTM, a także w pociągach Kolei Wielkopolskich, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie można korzystać z darmowych przejazdów. Będzie to możliwe dla wszystkich tych, którzy w tym szczególnym dniu zrezygnują z samochodu i wybiorą autobus lub kolej. Podczas kontroli dokumentów przewozu wystarczy wtedy okazać ważny dowód rejestracyjny samochodu. Więcej informacji na stronach internetowych organizatorów transportu.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
New or improved bicycle facilities
  • Improvement of bicycle network (creation of new lanes, extension, renovation, signposting etc)
  • Improvement of bicycle facilities (parking, locks etc)
Pedestrianisation
  • Create or enlarge pedestrian streets
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Public transport services
  • Improvement and extension of the public transport network (creation of HOV lanes for public transport modes, new stops, new lines, reserved areas etc)
  • Improvement and extension of the public transport services (express services, increase frequency etc)
  • Use of ecological vehicles for public transport fleets
Traffic calming and access control scheme
  • Create park and ride stations
Mobility management
  • Organisation of regular fora or surveys on public opinions and ideas