Participants

Contact & Activities

Participating city

Chrudim
22.500 inhabitants

Local contact

Healthy Cities Office
Šárka Trunečková
Resselovo Nám. 77
537 16 Chrudim
++420 469 657 100

Participation 2010

The participant is committed to:

Organising a week of activities, taking into account the focal theme.
Actions relative to the theme:
Ve čtvrtek zahájí v Chrudimi Evropský týden mobility na dopravním hřišti, kde odpoledne vyvrcholí kampaň „Na kolo jen přilbou.“ Vstupenkou na akci bude cyklistická přilba a kolo. Připraveno bude mnoho dalších akcí (malování na chodník, plachtová hra Jdeme bezpečnou cestou, sedmimílové boty apod.).
Během týdne budou v Chrudimi měřit kvalitu ovzduší vozem Horiba. Až do 30. září budou strážnící Městské policie kontrolovat cyklisty – zda používají přilby a reflexní doplňky. Po celý Týden budou probíhat besedy strážníků Městské policie na ZŠ s názvem „Bezpečná jízda = radostná jízda“. Besedy budou zaměřeny na vybavení kola, nošení cyklistické helmy a zásady dodržování silničních pravidel při jízdě na kole.
Carrying out a Car-Free Day event by closing one or more streets to traffic, and opening it to pedestrians, cyclists and public transport. This should preferably happen on 22 September to mark your town or city as part of World Car-Free Day.
Zone opened to residents on Car-Free Day:
prostory před Mateřskou školou Dr.Jana Malíka, Sv.Čecha a MŠ Strojařů
Implementing one or more new permanent measure(s), which contribute(s) to modal transfer from private car to environmentally sound means of transport.
Permanent measures implemented this year:
Pedestrianisation
  • Create or enlarge pedestrian streets
  • Improvement of infrastructure (new foot bridges, pavements, road crossings, zebra crossings etc)
Accessibilities
  • Lowering of pavements
  • Enlargement of pavements